Módosítva: 2020. 08. 14. Tíz éves a Nadapi Polgárőr Egyesület
A nadapi lakosok már 2005-ben szükségét érezték az önkéntes szerveződésű Polgárőrség felállításának.
Az elhúzódó jogi eljárás miatt a Nadapi Polgárőrség végül 2006. 06.17-én került bejegyzésre és Kerékgyártó Tibor vezetésével 20 fős csapatként kezdte meg működését. A tagok a saját gépkocsijaikra felhelyezett mágneses POLGÁRŐRSÉG táblákkal látták el a szolgálatot. Az önkormányzat támogatásával egyenruhákkal és egyéb felszerelésekkel látták el a tagokat. A nappali és az éjszakai járőrözések viszonylag folyamatosak voltak.
2008.06.25-én az Önkormányzat támogatásával egy használt OPEL Agila típusú gépkocsit vásároltunk és ezután ezzel láttuk el a járőrözési feladatokat. A lakosság és a vállalkozók adományaiból tudtuk folyamatosan üzemeltetni a gépkocsit.
Az Egyesület korábbi bírósági bejegyzése nem tette lehetővé a jövedelemadó 1%-os felajánlásainak a befogadását, ezért módosítottuk az alapszabályunkat. A kapott tájékoztatások alapján közhasznú minősítésű egyesületté alakultunk, ami alapján lehetőségünk lett az 1 %-ok elfogadására. A közhasznú minősítés olyan elszámolást követel meg, amelyet a jogi és pénzügyi apparátussal nem rendelkező egyesületünk csak nagy nehézségek árán tudott teljesíteni. Időközben kiderült, hogy az 1 %-ok elfogadásához nem kell közhasznú minősítésűnek lenni az egyesületnek elég, ha közhasznú tevékenységet folytat. Ennek megfelelően átalakítottuk az alapszabályunkat, ami nagyon hosszú eljárásnak bizonyult. Szerencsére a felajánlások, támogatások és az 1 %-ok lehetővé tették az egyesület folyamatos működését.
Nagyon jó a kapcsolatunk az Önkormányzattal. Sok pályázaton a település mérete miatt az önkormányzat nem indulhat, de vannak olyan pályázatok, ahol civil szervezetek indulhatnak. A játszótér felújítását is egy ilyen, civil szervezetek számára kiírt pályázatból a Nadapi Polgárőr Egyesület közreműködésével sikerült megvalósítani.
Annyira belejöttünk a pályázatokba, hogy 2014-ben megpályáztunk egy 100 %-os támogatású járműbeszerezési kiírást és ezen nyertük a jelenleg is üzemelő SUZUKI Vitara gépkocsinkat.
A szinte folyamatos törvényi változások miatt állandóan igazítani kellett az alapszabályt az aktuálisan érvényes előírásokhoz. Ez olyan furcsa helyzetet eredményezett, hogy az ügyvédek nem vállalták el az egyesületek alapszabályának az elkészítését. Az elnökség felvette a kapcsolatot a székesfehérvári civil központban Kovács György úrral és az ő hathatós közreműködésével az elnökség saját maga el tudta készíteni és a bíróságra be is tudta adni az alapszabálynak az aktuális törvényeknek megfelelő változatát. Ezzel a Fejér megyei több, mint 100 Polgárőr Egyesület közül ötödikként tudtuk teljesíteni a törvényes működésünkhöz szükséges jogi hátteret.
A tavaly nyári sajnálatos gépkocsi lopás következményeként többen jelentkeztek a polgárőrségbe. Nyolcan sikeres vizsgát is tettek és így az idén már 28 fővel folyamatos szolgálatot tudunk ellátni.
A Nadapi Polgárőr Egyesület sikeres munkáját minden évben a rendőrség is elismeri. A tó környéki települések közül minden évben Nadapon történik a legkevesebb bűncselekmény. Ezt szeretnénk a szolgálatok hatékonyságának a további növelésével megtartani, ill. növelni. Ehhez továbbra is várjuk önkéntesek jelentkezését, akik szabad idejükből hajlandók néhány órát a falu biztonságára áldozni.
Ezúton köszönjük a felajánlásaikat és támogatásukat, amelyek lehetővé teszik a gépkocsi fenntartását és folyamatos üzemelését a szolgálatok alatt, ezzel biztosítva a település nyugalmát és biztonságát.
Vissza a főoldalra
|