Módosítva: 2020. 08. 14. Őszi évfordulóink
Az ősz a magyar történelemben jeles napok sokaságát hordozza, hiszen a legtöbb évforduló erre az időszakra esik. Ezek nagyrészt szomorú eseményekre emlékeztető napok.
Minap ünnepeltük az 1848. szeptember 29-i győztes pákozdi csata 160-ik évfordulóját, ami a Magyar Honvédség születésének időpontja is. Ezzel indult a dicsőséges szabadságharc, ami hosszú ideig a függetlenség reményét csillantotta fel.
Alig telt el egy év, az uralkodóház csak idegen segítséggel tudta elfojtani Magyarország szabadság-törekvését.
1849. október hatodikán az Aradi Vár sáncárkában végezték ki a levert szabadságharc hős tábornokait, valamint Pesten az Új épület nevű börtön udvarán Gróf Batthyány Lajos miniszterelnököt.
1944. október 15-én Horthy Miklós kormányzó lemondatásával és a nyilasok hatalomra juttatásával szertefoszlott a második világháborúból történő kilépés lehetősége, így az ország borzalmas pusztítást kellett, hogy elszenvedjen, újból bűnös nemzet lettünk.
Október 23-a az 1956-os forradalom és szabadságharc emléknapja.
A kivívott szabadság öröme sajnos csak két hétig tartott.
November negyedike az `56-os, addig győztesnek hitt forradalom utolsó véres felvonása. 1956-ban ezen a napon 12 szovjet hadosztály rontott Budapestre, más erők a vidéki városokra és magyar helyőrségekre, így fojtva vérbe az egy emberként fellázadt magyar nemzet szabadságát.
November elseje Mindenszentek napja, november másodika halottak napja. Az emlékezés csendes ünnepei ezek, amikor elhunyt szeretteink és hőseink emlékére gyújtunk egy szál gyertyát és viszünk virágot a temetőkbe sírjaikra.
Vissza a főoldalra
|