Módosítva: 2020. 08. 14. Beszámoló a Velencei-tó Környéki Többcélú Kistérségi Társulás eddigi tevékenységéről
A helyhatósági választások kiírását követően nemcsak az önkormányzatoknak kell számot adniuk négy éves tevékenységükről, hanem a többcélú kistérségi társulásoknak is.
Igaz, a mi beszámolónk 2005. május 10-től indul, hisz a Velencei-tó Környéki Többcélú Kistérségi Társulás a Velencei-tavi Kistérségi Területfejlesztési Társulás jogutódjaként ekkor kezdte meg munkáját.
A Társulási Tanács - amit a 8 polgármester alkot - havonta ülésezett az elmúlt 15 hónapban.
2005-ben 89 határozatot hozott, míg 2006. július 28-ig 112-t.
2005-ben a Társulás 54 millió forintból gazdálkodott, míg 2006-ban 84 millió 806 ezer forintból.
Ezeket a pénzeszközöket pályázati úton nyertük, ebből az önkormányzati hozzájárulás 100 Ft/lakos, azaz Nadap esetében 46.800 Ft volt.
Mire is költöttünk ebből az összegből?
A megyében először hoztunk létre Pedagógiai Szakszolgálatot a logopédiai és gyógytestnevelési feladatok ellátására, mely OM azonosítóval is rendelkezik. Az óvodákban kezelőhelyiségek kerültek kialakításra, ahol az utazó pedagógus helyben látja el a gondozásra szoruló gyermekeket. Nadap esetében logopédiai ellátásban 3, míg a kistérségen belül gyógytestnevelésben 215 kisgyermek részesült.
Az iskolatársulások számára pedig közoktatási eszközöket vásárolhattunk 2,5 millió Ft értékben. Ennek keretében a kistérség valamennyi óvodáját meglephettük egy szép karácsonyi csomaggal.
Az iskolafenntartó társulások, valamint a családsegítő, gyermekjóléti szolgálat működését a Magyar Köztársaság költségvetési törvénye alapján 15 millió 967 ezer forint állami normatív támogatás igénylésével segíthettük.
A gyermekek és természetesen szüleik örömére létrehozhattuk a Mikkamakka Játéktárat is, mely intézmény a nyári hónapokban az idelátogatók számára is nyitva áll.
A velencei alközpontú orvosi ügyelet számára terepjáró képességű autót vásároltunk, mely lehetőséget biztosít arra, hogy téli útviszonyok közepette is a gyors és szakszerű ellátásban részesülhessen a beteg.
De orvosi eszközöket, műszereket vásárolhattunk mintegy 6 millió Ft értékben mindkét ügyelet (Gárdonyi és Velencei Alközpont) számára.
2005. nyarán kísérleti jelleggel már működött kihelyezett mentőegység a velencei székhelyű Kistérségi Központunkban, ami lehetővé tette, hogy 15 percen belül a térség bármely pontjára odaérjen a mentő, s képes legyen ellátni az idényjelleggel jelentkező többletfeladatokat is.
Itt kell megemlíteni talán legnagyobb sikerünket a Kistérségi Központunkat amit Velence városával közösen vásároltunk -, ahol a Mentőállomás most már 24 órás készenléttel áll a rászorulók rendelkezésére.
De ebben az épületkomplexumban kezdte meg működését a 2006. január 1-vel létrejött önálló munkaszervezetünk, a Gárdonyi Kistérségi Iroda is, ahol az Iroda dolgozóin (3 fő) kívül elhelyezést kapott a kistérségi megbízott, a vidékfejlesztési menedzser, a kistérségi tanácsadó is. Az Iroda felszerelését és működését szintén pályázati forrásokból oldottuk, illetve oldjuk meg.
Itt van a központja ezen kívül a Velencei-tó Környéki Pedagógiai Szakszolgálatnak is.
Terveink és az előzetes egyeztetések alapján bátran mondhatjuk, itt fog helyet kapni az idei év második felében a térségi Földhivatal is, mely teljes feladatkörrel fogja várni az ügyintézésre betérőket.
Szeretnénk, ha a jövőben itt saját tűzoltó központunk is lehetne.
A civil partnerség jegyében itt adunk teret jelenleg is a Civil Fórum munkájának, valamint a most alakuló és készülő LEADER+ programnak is.
A jövő feladata a felszíni vízelvezetés megoldása is, mely jelenleg nagyon sok problémát vet fel. Ezt csak együtt lehet megoldani. Ezért anyagi lehetőségeinkhez képest szakaszolva el kezdtük készíttetni mintegy 13 millió forint értékben a vízjogi engedélyeztetési terveket, amivel a szennyvíz-csatornázáshoz hasonlóan a megvalósításhoz az Európai Uniótól kaphatunk támogatást.
Szintén pályázati úton lehetőségünk van arra, hogy a pázmándi és a velencei sportpályát önkormányzati együttműködéssel felújíthassuk mintegy 12 millió forint értékben.
De a KÖZKINCS-program eredményeképpen-mint a régióban legtöbb pénzt elnyerő kistérség- minden település számára 10-10 sörpadot vásárolhattunk rendezvények céljára.
Az idei évben önkormányzati hozzájárulás nélkül elkészíttethettük a minden évben megjelenő információs füzetet megújult formában, három nyelven 13 ezer példányszámban.
A szúnyoggyérítés a korábbi évekhez hasonlóan tavaly is és az idén is folyamatosan ellátásra került, azzal a különbséggel, hogy az idén májusban biológiai irtást is el tudtunk végeztetni, s a nyári hónapokban legalább 5 légi kémiai védekezést is a tavalyinál kedvezőbb feltételekkel.
Az idegenforgalom fellendítése céljából megrendezésre került az I. Velencei-tavi Nyári Játékok, mely - joggal mondhatjuk - nagyon népszerű volt. Híres előadóművészek fellépése mellett minden héten más-más településnek van lehetősége megmutatni kincseit, értékeit.
Természetesen, hosszú távra is tervezünk, ami alapja lehet a következő pályázati lehetőségek elérésének. Ennek során elfogadásra került- a széles nyilvánosság véleményének kikérését követően- a Velencei-tó Környéki Területfejlesztési Program, Közoktatási Intézkedési Terv, de egyeztetési stádiumban van a kistérségi szociális és kulturális intézkedési terv is.
Látható, sok mindent tettünk, sok mindent elértünk, de azt is látjuk mennyi mindent kell még tennünk annak érdekében, hogy a kistérség minél gazdaságosabban, minél hatékonyabban valamennyi polgár számára megelégedést hozzon.
Hajnalné dr. Szecsődi Zsuzsanna
Gárdonyi Kistérségi Iroda
irodavezető
Vissza a főoldalra
|